TİCARETTE HAKSIZ KAZANÇ VE ALDATICI TİCARİ UYGULAMALAR, TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ TARAFINDAN BÜYÜK BİR DİKKATLE DENETLENEREK ÖNLEMLER ALINMAKTADIR

Valimiz Dr. Osman Varol, Amasya Ticaret İl Müdürü Ahmet Akbay’ı makamında kabul ederek, Ticaret İl Müdürlüğü’nün faaliyetleri hakkında bilgi aldı.
 
Sayın Akbay’ın aktardığı bilgilere göre; 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında, Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen, bu durumlar gerekçe gösterilerek fiyat artışı yapılması aldatıcı ticari uygulamalar kapsamına alınmış olup, söz konusu değişikliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren Amasya Ticaret İl Müdürlüğü tarafından il genelinde fiyat etiketi, garanti belgesi, tanıtma ve kullanma kılavuzu ve satış sonrası hizmetleri ile haksız fiyat artışı denetimleri yapılmaktadır.
 
İlimiz genelinde yapılan denetimlerde toplam 39 firmada denetim yapılmış olup 7 adet üründe fiyat etiketi ile ilgili mevzuata aykırılıklar tespit edilmiş ve 3 adet firmaya idari para cezası uygulanmıştır. Bir adet firmaya ait tutanak ise işlem yapılmak üzere firmanın merkezinin bulunduğu il müdürlüğüne gönderilmiştir. Konu ile karşılaşılan uygunsuzluklar Ticaret Bakanlığı’na bildirilmiştir.
 
Valimiz hem vatandaşlarımızın hem de tüccarlarımızın zarar görmemesi için kanunlara uyulmasının çok önemli olduğuna değindi. Ayrıca ticaret etiğine göre de ülkemizin ekonomik baskılara göğüs gerdiği bir dönemde, bütün bireylerimizin sağduyulu davranmasının ülkece yararımıza olacağının altını çizdi.
 
Yapılan denetimlere Amasya Defterdarlığı Gelir Müdürlüğü’nden denetim elemanları da katkı sağlamakta olup, inceleme ve denetimler aralıksız sürdürülmektedir.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.