ECDADIMIZIN TİCARİ VE EKONOMİK OLARAK TEŞKİLATLANMASINDA BÜYÜK KATKISI OLAN AHİLİK TEŞKİLATI, AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI İLE HATIRLANMAYA DEVAM EDİYOR

Valimiz Dr. Osman Varol, Ahilik Haftası münasebetiyle Amasya Valiliği koordinesiyle düzenlenen programa katıldı. Programda ayrıca Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Nihat Ergün, Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, İl Emniyet Müdürü Fahri Bulut, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ali Yıldız, kamu kurum ve kuruluş müdürleri ile birçok vatandaşımız yer aldı.
 
Programda birer konuşma yapan Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı İsa Köse ve Belediye Başkanı Cafer Özdemir ahiliğin öneminden ve kavramından bahsederek, toplum olarak birlik ve beraberliğimizin, kardeşliğimizin daim olması temennisinde bulundular.
 
Daha sonra kürsüye gelen Valimiz konuşmasında; “Yüzlerce yıl önce insanlar dünyanın birçok bölgesinde temel ihtiyaçlarını zoraki bir şekilde karşılarken ve barbarca bir yaşantı sürerken öyle bir medeniyet düşünün ki ticari hayatta, ticaretle uğraşan bireylerin nasıl yetişeceği, işine nasıl başlayıp nasıl yürüteceği ve insanlarla nasıl iletişim kuracağı, ticaret içerisinde hangi prensiplerin geçerli olduğu ve vatandaşları mağdur etmeden en iyi ürünü onlara nasıl sunabileceği konularında emsal teşkil edecek bir kurallar bütünü haline getiren aynı zamanda devletlerinin yararına çalışabilecek bir düzen kuran bir kurumdan ve bu kurumun üyesi olduğu bir milletten, bir medeniyetten bahsediyoruz. Böyle bir medeniyetin evlatları olmaktan ne kadar çok gurur duysak azdır.” ifadelerine yer verdi.
 
Konuşmaların ardından icra edilen Şed Kuşatma etkinliği, protokol üyeleri ve vatandaşlarımız tarafından büyük beğeniyle izlendi. Valimiz Dr. Osman Varol ve Belediye Başkanı Cafer Özdemir tarafından vatandaşlarımıza ahi pilavı ikramı yapıldı.
 
Programın ardından protokol üyeleri ile birlikte esnaflarımızı ziyaret ederek onlarla sohbet eden Valimiz,  esnafların Ahilik Haftası’nı da kutlayarak çiçek verdi.